X-Pro
Do tego efektu użyto: Gimp 2.10
0. Kliknij w zrzut ekranu, aby wyświetlić pierwotny obraz w pełnej jakości.

X-Pro to inaczej Cross Processing (proces krosowania) wykorzystywany czasami na zdjęciach. Jej genezą było użycie procesu fotograficznego (procesów chemicznych, które prowadzą do uzyskania zdjęć fotograficznych), do którego zdjęcie nie było przeznaczone. Jednakże kosztem manipulacji kontrastem zdjęcia oraz jego nienaturalnych kolorów, efekt wyglądał i wygląda w dzisiejszych czasach dość interesująco. Można go wykonać na wiele sposobów i jego efekty będą wyglądać inaczej. Ja zajmę się tutaj jednym sposobem. Niemniej jednak można bazować się na nim, gdy chcemy uzyskać inny efekt procesu krosowania.

Przejdźmy do wykonania takiego efektu.

Otwieramy plik obrazu do edycji i przechodzimy do modyfikacji krzywych kanałów w “Kolory”/”Krzywe…”. Zajmiemy się kanałami: czerwonym, zielonym i niebieskim.

1. 2. 3.

Najpierw weźmy kanał czerwony. Tak przekształcamy krzywą tego kanału, aby z ciemniejszych obszarów obrazu zmniejszyć ingerencję barwy czerwonej, a na jaśniejszych miejscach ją zwiększyć.

4. 5.

Kanał zielony ustawiamy trochę podobnie jak kanał czerwony (minimalnie wysuwamy go przed kanałem czerwonym).

6. 7.

Natomiast kanał niebieski przekształcamy tak, aby kompletnie pozbyć się wpływu barwy niebieskiej przy najjaśniejszych obszarach, a przy najciemniejszych zwiększyć wpływ.

8. 9.

10.

Opcjonalnie można jeszcze odrobinę zmodyfikować obraz jeśli uważamy, że jest potrzeba niewielkiej redukcji kolorów lub kontrastu m.in. w „Kolory”/”Krzywe…” przy kanale „Wartość”.

11. 12.

X-Pro Kliknij obraz, aby wyświetlić go w pełnej jakości.

Tak jak wspominałem, Cross Processing można wykonać na wiele sposobów – wszystko zależy od tego, jak będziemy ustawiać kanały czerwonego, niebieskiego oraz zielonego. Poniżej przedstawiam różne sposoby tworzenia X-Pro:

+1.. +2.

+3. +4.

+5. +6.