Pejzaż na płótnie
Do tego efektu użyto: Gimp 2.10
0. Kliknij w zrzut ekranu, aby wyświetlić pierwotny obraz w pełnej jakości.

Pejzaże od wielu wieków zachwycały swoim urokiem. Barwy większości pejzaży są intensywne oraz elementy całego obrazu są tworzone za pomocą pędzli. Za pomocą opcji oraz filtrów zmodyfikujemy zdjęcie tak, aby przypominał pejzaż wykonany na płótnie.

Po załadowaniu obrazu w programie do edycji grafiki, zwiększamy (znacznie, ale nie za bardzo) nasycenie obrazu (z 1 do ok. 2) w "Kolory/Nasycenie", aby móc zyskać świetny efekt.

1.

2. 3.

Następnie, nakładamy na zdjęcie „Farbę olejną” ("Filtry"/"Artystyczne"/"Farba olejna"), która sprawi, że nasz obraz będzie wyglądał dosłownie jak namalowany. W zależności od rozdzielczości zdjęcia, ustawiamy promień maski (im wyższy, tym większy fragment pikseli jest razem poddawany danemu efektowi – dlatego efekt przy dwóch takich samych zdjęciach o rozdzielczościach np. 1920x1080 i 3840x2160 będzie inny) oraz wykładnik potęgi (czyli „dokładność” efektu).

4.

5. 6.

Potem zwiększamy powierzchnię ciemniejszych obszarów zdjęcia, stosując „Erozję” w "Filtry"/"Ogólne"/"Erozja".

7

Na końcu, aby obraz wyglądał tak, jakby był zrobiony na płótnie, użyjemy „Nałóż płótno” ("Filtry"/"Artystyczne"/"Nałóż płótno"). Zwiększamy trochę głębię, przez co bardziej widoczne jest płótno i opcjonalnie możemy zmienić kierunek splotu tkaniny płótna.

8.

9. 10.

Pejzaż Kliknij obraz, aby wyświetlić go w pełnej jakości.