HDR
Do tego efektu użyto: RawTherapee 5.5, Luminance HDR 2.6
0. Kliknij w zrzut ekranu, aby wyświetlić pierwotny obraz w pełnej jakości.

Często napotykamy na zdjęcia w których jego pewne obszary są dobre a pozostałe zbyt ciemne albo zbyt jasne. To powoduje, że samo zdjęcie staje się nieciekawe. Niestety, większość aparatów nie jest w stanie poradzić sobie w takich sytuacjach z rozbieżną (szeroką) rozpiętością tonalną – z różnicą pomiędzy najjaśniejszym punktem zdjęcia a najciemniejszym. Mimo tego, jest możliwość wytworzenia zdjęcia, aby jego każdy element został o wiele lepiej oddany pod względem jasności.

HDR (High Dynamic Range) to inaczej po polsku szeroki zakres rozpiętości tonalnej. Użycie techniki tworzącej HDR do zdjęcia pozwala na uzyskanie obrazu bez przypalonych (przejaśnionych) i przyciemnionych miejsc dzięki użyciu zdjęć, krótko mówiąc, jaśniejszych i ciemniejszych. Jej stosowanie jest przydatne, kiedy aparat nie ma możliwości dostosować takiej ekspozycji do wszystkich obszarów, aby je dobrze odwzorować.

Najlepiej, aby przy wykonywaniu takiej techniki posiadać minimum 3 identyczne zdjęcia z obiektywu aparatu formatów RAW, lecz przy każdej z nich z inną korektą ekspozycji (przy trzech zdj. np. kolejno: -2 EV, 0 EV, 2 EV), która wpływa na rozjaśnianie i przyciemnianie obrazu. Jednakże w sytuacjach, gdzie występuje ruch lub nie mamy możliwości pozostawić aparat nieruchomo, wykonanie takich samych zdjęć jest niemożliwe. Rezultat będzie jeszcze gorszy, gdyż doprowadzimy zdjęcie do rozmazania.

Jednakże, są inne sposoby. Można zamiast 3 zdjęć RAW zrobić tylko jedno zdjęcie formatowania RAW i potem wywołać je w formacie JPG min. 3 razy. Lepiej by było zastosować poprzedni sposób, ale gdy nie można za bardzo tego zrobić w pewnych okolicznościach, aktualnie opisywany sposób będzie najbardziej rozsądny.

Jeżeli nie dysponujemy możliwością robienia zdjęć w formacie RAW, można stworzyć zdjęcie HDR także z jednego zdjęcia JPG. Niemniej jednak, wynik nie tak jest rewelacyjny, jak w przypadku pracy z plikiem/plikami RAW, gdyż zmiana korekty ekspozycji w pliku JPG zachodzi inaczej oraz jej rezultat jest ogółem gorszy.

Wróćmy do drugiego sposobu i stwórzmy obraz HDR.

Na początku wywołamy trzy zdjęcia JPG przy użyciu obrazu RAW. Użyję do tego programu RawTherapee 5.5 (lecz jest wiele programów, które potrafią pracować z takimi plikami: Lightroom, Affinity, LightZone itd.). Otwieramy w tym programie zdjęcie w formacie RAW (u mnie zdjęcie jest z rozszerzeniem .nef, które wlicza się do formatu RAW). Następnie, nie ruszając żadnych opcji, wywołujemy zdjęcie JPG. Gdy to zrobimy, pracując na tym samym zdjęciu, zmieniamy korektę ekspozycji na -2 i wywołujemy drugi raz to zdjęcie. I znowu zmieniamy tą korektę, lecz na 2, po raz trzeci wywołujemy zdjęcie.

1.

2.

3.
4.
5.

6.

7.

Aby ułatwić późniejszą pracę, warto ustawiać nazwy tych nowo stworzonych plików z dopiską wartości korekty ekspozycji.

Mamy już trzy pliki, więc możemy przejść dalej.

7.1.

Skorzystamy z programu do tworzenia zdjęć HDR (również jest ich wiele. Ja użyłem programu Luminance HDR v.2.6.0). Otwieramy program i tworzymy nowy obraz HDR.

8.

Następnie wczytujemy potrzebne zdjęcia i ręcznie ustawiamy ich korektę ekspozycji (taką jaką wcześniej im nadawaliśmy). Przechodzimy dalej i łączymy obrazy.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

Na końcu, mamy możliwość m.in. zmiany sposobu mapowania luminacji zdjęcia HDR stworzonych z trzech obrazów (po prawej stronie programu). Dlaczego jest wiele tych sposobów? Gdyż każda z nich ma inny algorytm i spełnia konkretne zadanie. W zależności od potrzeb, zmieniamy również parametry. Ja ustawiłem sposób mapowania na „Mantiuk ‘06” oraz zmieniłem parametry wpływające na: [zależne od mapowania:] współczynnik kontrastu, nasycenie i szczegóły oraz [niezależne od mapowania:] gammę (służącą do określania luminancji – natężenia oświetlenia odbieranym przez ludzkie oko) i (znowu) nasycenie.

17. 18.

Poniżej zdjęcie po zastosowaniu techniki HDR:

HDR Kliknij obraz, aby wyświetlić go w pełnej jakości.