Duotone
Do tego efektu użyto: Gimp 2.10
0. Kliknij w zrzut ekranu, aby wyświetlić pierwotny obraz w pełnej jakości.

Duotone to efekt, wykorzystujący połączenie dwóch, zadeklarowanych kolorów i ich różnych połączeń (wymieszanie np. jednego koloru z niewielką ilością drugiego). Jest stosowany na różnych billboardach, plakatach, banerach itd. oraz też na zwykłych zdjęciach

Przejdźmy do wykonania takiego efektu.

Po otwarciu obrazu w programie do edycji grafiki ustawiamy te dwa kolory – zmieniamy kolor pierwszoplanowy i drugoplanowy.

1.

2.

Ja wybrałem takie kolory:

3. Pierwszoplanowy: 1E6D68; Drugoplanowy: E8EE7B;

Przy wyborze tych kolorów ważne jest to, aby jedna z nich była bardziej ciemniejsza, a druga z nich bardziej jaśniejsza – to pozwoli na lepszą implementację efektu.

3.1. Pierwszoplanowy: 187067; Drugoplanowy: EBEE76;
3.2. Pierwszoplanowy: 44008F; Drugoplanowy: BAFF73;
3.3. Pierwszoplanowy: 9F00AE; Drugoplanowy: FFD56A;
Inne przykłady (po prawej ich kody szesnastkowe). Spróbuj coś samemu stworzyć!

Następnie przechodzimy do narzędzia „Gradient”. Znajduje się w przyborniku (może być on ukryty – w takim razie należy kliknąć PPM w ikonę „Wypełnienie kubełkiem” i wybrać „Gradient”. Opcje gradientu również pojawią się po naciśnięciu klawisza G). Później ustawiamy gradient na „Kolor pierwszoplanowy na kolor tła”.

4. 5.

Po ustawieniu gradientu, wybieramy „Kolory”/”Odwzorowania”/”Barwienie próbek…”. Pojawi nam się nowe okno. Próbkę wybieramy „Z gradientu” (albo „Z odwróconego gradientu” – w zależności od wcześniejszych ustawień gradientu). Zyskujemy możliwość ewentualnej zmiany poziomów wejściowych i wyjściowych. Na przykład: jeśli okaże się, że jakieś barwy trochę nam nie odpowiadają na zdjęciu, możemy je ograniczyć w poziomie wyjściowym. Można też zmienić poziom wejściowy tak, aby przy ciemniejszych/jaśniejszych miejscach zdjęcia były inne barwy próbki.

6.

7.

8.

9.

10.

Na końcu można jeszcze uwydatnić ciemniejsze obszary w „Kolory”/”Krzywe…”

11. 12. 13.

Tak przedstawia się duotone:

Colour Splash Kliknij obraz, aby wyświetlić go w pełnej jakości.